Silniki wentylatorów – różnice między technologią AC/DC/EC

Wszystkie silniki wentylatorów zużywają energię podczas obracania, ale obrót może być napędzany przez technologię AC, DC lub EC. Co to dokładnie oznacza i jakie są różnice? W tym krótkim artykule przedstawiamy podstawowe zagadnienia dotyczące powyższych terminów, dla lepszego dopasowania właściwej opcji do konkretnej aplikacji.

W naszej ofercie wentylatorów można znaleźć modele wszystkich trzech wariantów silnika, w technologii AC, DC oraz EC. W zależności od rodzaju zastosowania i dostępu do opcji zasilania, co najmniej jedna z tych trzech technologii zawsze będzie odpowiednia.

Co to jest technologia AC?

Technologia AC oznacza prąd przemienny. Jest to prąd elektryczny, który okresowo zmienia kierunek. Na wykresie wyglądałby jak fala. Prąd przemienny jest powszechnie stosowany do zasilania energią elektryczną domów i biur przy 230 V lub 115 V. Pod względem technologii silników zwykle odnosi się do klasy silników, które wykorzystują falę do bezpośredniego wywoływania obrotów. Wewnątrz nie ma elektroniki kontrolującej działanie.

Co to jest technologia DC?

Technologia DC oznacza prąd stały. Jest to prąd elektryczny, który nie zmienia kierunku. Prąd stały jest zwykle dostarczany pod napięciem 5, 12, 24 lub 48 V. Pod względem technologii silnika może odnosić się do klasy silnika, który wymaga mechanicznego komutatora lub zawiera elektronikę, aby spowodować obrót. W obu przypadkach prędkość obrotową można kontrolować poprzez regulację prądu pobieranego przez silnik lub poprzez elektronikę, za pomocą sygnału PWM. Technologia DC oferuje szerszy zakres osiągów silnika we wszystkich typach rozmiarów i ma dłuższą żywotność w porównaniu z silnikami prądu przemiennego.

Co to jest technologia EC?

Technologia EC oznacza elektronicznie komutowane (ang. electronically commutated). Łączy w sobie najlepsze elementy zarówno technologii AC, jak i DC i odnosi się do klasy silników, które są całkowicie zależne od elektroniki, aby powodować rotację. Krótko mówiąc, napięcie wejściowe AC (115/230V) jest konwertowane na napięcie DC przez wewnętrzną elektronikę. Technologia ta generuje wysoce wydajne silniki w porównaniu do standardowego silnika prądu przemiennego. Prędkość silnika EC można łatwo kontrolować za pomocą 0-10V lub PWM.

OEM AUTOMATIC Sp. z o.o. OEM ELECTRONICS |ul. Działkowa 121 A | 02-234 Warszawa| Tel: +48 22 863 27 22  Fax +48 22 863 27 24| info@oemelectronics.pl